STATUT KLUBU MALUCHA SMOCZEK

§ 1
FORMA PRAWNA
1. Klub Malucha „SMOCZEK” jest placówką niepubliczną (żłobek prywatny)
2. Siedziba znajduje się w Morągu, ul. Chodkiewicza 1A
3. Prowadzącą placówkę jest osoba fizyczna, Ewelina Gotówko
4. Ustalona nazwa placówki Klub Malucha „SMOCZEK”.
5. Żłobek działa na podstawie:
- Ustawy z dnia 4 lutego 2011r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (tj. Dz. U. 2021 poz. 75 ze zm.), zwaną dalej ustawą,
- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 lipca 2014r. W sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych, jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lun klub dziecięcy dotyczących żłobków i klubów dziecięcych (tj. Dz. U. 2019 poz. 72),
- niniejszego Statutu,
- Regulaminu placówki.
§ 2
ORGANIZACJA KLUBU MALUCHA „SMOCZEK”
1. Warunkiem przyjęcia dziecka do Klubu Malucha „SMOCZEK” jest:
- podpisanie umowy cywilno-prawnej (zwanej dalej umową) przez rodziców/opiekunów posiadających władzę rodzicielską w tym zakresie,
- złożenie karty informacyjnej o dziecku (w tym także informacji o stanie zdrowia dziecka, ewentualnych uczuleniach),
- wpłacenie wpisowego.
2. Żłobek jest czynny od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem ustawowych dni świątecznych, Wigilii, Sylwestra oraz dwutygodniowej przerwy remontowo - konserwacyjnej w okresie wakacyjnym) podanej do wiadomości rodziców z wyprzedzeniem. Dyrektor w okresie roku szkolnego może wyznaczyć dodatkowe 4 dni wolne podane do informacji we wrześniu każdego roku szkolnego. Dodatkowe dni wolne nie są odliczane od czesnego.
3. Możliwe jest przyjmowanie dzieci na mniejszą liczbę godzin, pierwszeństwo mają dzieci zgłoszone na pobyt całodzienny.
4. Placówka może rozszerzać ofertę opiekuńczą i edukacyjną w zależności od potrzeb.
5. Zapisy do żłobka prowadzone są przez cały rok. 
6. Do placówki przyjmowane są dzieci zdrowe oraz z alergią, po wcześniejszym ustaleniu z personelem.
§ 3
OPŁATY
1. Usługi świadczone w Klubie Malucha „SMOCZEK” są odpłatne. Płatności w każdym roku regulowane są cennikiem usług dostępnym na stronie internetowej. Wpisowe jest należnością za jedno dziecko i jest jednorazowe (kwota wpisowego wg. cennika dostępnego na stronie internetowej). Wpisowe jest równoznaczne z rezerwacją miejsca (w miarę wolnych miejsc). W kwotę wpisowego wliczone są: materiały plastyczne i dydaktyczne, upominki okazjonalne. Opłata wpisowego powinna nastąpić w chwili wpisania dziecka na listę, tj. po informacji, że dziecko zostało przyjęte lub wpisane na listę przyjętych. Wpłata wpisowego jest traktowana jako podpisanie umowy przedwstępnej i jest ona bezzwrotna. Pełen cennik dostępny jest na stronie internetowej i obowiązuje on na dany rok szkolny.
2. Czesne płatne jest przez 12 miesięcy, a jego wysokość za dany rok szkolny ustalana jest przez właścicielkę Klubu Malucha „SMOCZEK”. W okresie wakacyjnym żłobek zostaje zamknięty w ramach przerwy konserwacyjno-remontowej.
3. Dotacja celowa przyznana przez Burmistrza Miasta Morąg odliczona jest od czesnego miesięcznego dla każdego dziecka zamieszkałego na terenie Gminy Morąg, w wieku od 1 r.ż. do 3 r.ż. (przy czym 3 r.ż. dziecko ukończy w danym roku szkolnym). Kwota dotacji podana jest na stronie internetowej.
4. Czesne jest płatne miesięcznie do 10 dnia każdego miesiąca - przelewem na konto. Za opóźnienia powyżej 4 dni zostaną naliczone odsetki ustawowe od nieterminowej zapłaty, doliczone do kolejnego rachunku.
5. W przypadku zalegania z opłatą dłużej niż miesiąc, po uprzednim wezwaniu do zapłaty, właścicielka zastrzega sobie możliwość jednostronnego rozwiązania umowy bez wypowiedzenia w trybie natychmiastowym.
6. O zmianie wysokości opłat rodzice będą powiadamiani z przynajmniej jednomiesięcznym wyprzedzeniem. W trakcie roku szkolnego właściciel zastrzega sobie prawo do jednokrotnej zmiany kwoty czesnego w związku z ewentualnym wzrostem kosztów prowadzenia placówki. Opłata za wyżywienie jest niezależna od właściciela.
7. Zmiana wysokości opłat będzie wprowadzana pisemnym aneksem do umowy i w przypadku nie wyrażenia zgody na proponowaną zmianę, umowa może ulec rozwiązaniu z zachowaniem okresu wypowiedzenia, w którym to okresie obowiązywać będzie dotychczasowa stawka.
§ 4
WYŻYWIENIE
1. Klubu Malucha „SMOCZEK” zapewnia możliwość wykupienia posiłków (śniadanie, obiad dwudaniowy) dostarczonego przez firmę cateringową.  
2. Koszt wyżywienia w pełni pokrywany przez rodziców.
3. W razie planowej nieobecności dziecka Rodzic jest zobowiązany powiadomić opiekuna dzień wcześniej do godz. 15:00. W przypadku uprzedniego zgłoszenia nieobecności dziecka w żłobku Rodzicom/Opiekunom przysługuje możliwość odliczenia od stawki żywieniowej za każdy dzień nieobecności. W nagłych przypadkach np. wystąpienia objawów choroby w nocy, rodzic ma możliwość zgłoszenia nieobecności do godz. 7:30. W takim przypadku naliczony zostanie wyłącznie koszt śniadania.
§ 5
ODBIÓR DZIECKA Z KLUBU MALUCHA „SMOCZEK”
1. Do odebrania dziecka ze żłobka są upoważnione jedynie osoby wskazane w formularzu zgłoszeniowym wypełnionym i podpisanym przez Rodziców/Opiekunów dziecka po okazaniu dowodu tożsamości. 
2. Inne osoby mogą odebrać dziecko wyłącznie po okazaniu pisemnego upoważnienia wydanego przez osoby, o których mowa w pkt.1. §5. Upoważnienie takie może być udzielone wyłącznie osobom pełnoletnim.
3. Nie ma możliwości telefonicznego wskazania Opiekuna odbierającego dziecko ze żłobka.
4. Klubu Malucha „SMOCZEK” może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko (np. upojenie alkoholowe) będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. W takiej sytuacji pracownicy zobowiązani są do podjęcia wszelkich dostępnych czynności w celu nawiązania kontaktu z Rodzicami/Opiekunami dziecka.
5. W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy placówki, opiekun zobowiązany jest powiadomić telefonicznie Rodziców/Opiekunów o zaistniałym fakcie. 
6. Za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w placówce po upływie czasu pracy żłobka, rodzice zobowiązani są zapłacić kwotę wg. cennika dostępnego na stronie internetowej żłobka tj. 15 zł/godz. - kwota zostanie doliczona do następnego rachunku.
7. W przypadku, gdy pod wskazanymi numerami telefonów (praca, dom) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu Rodziców/Opiekunów, opiekunka oczekuje z dzieckiem w żłobku 1 godzinę. Po upływie tego czasu powiadamia się najbliższy komisariat policji o niemożliwości skontaktowania się z Rodzicem/Opiekunem. 
8. O fakcie sądowego pozbawienia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej któremuś z rodziców/opiekunów, należy powiadomić Żłobek jeżeli decyzja sądu ma wpływ na współpracę ze Żłobkiem.
§ 6
ZADANIA KLUBU MALUCHA „SMOCZEK”
Prywatny Klubu Malucha „SMOCZEK” zapewnia dziecku:
- fachową opiekę opiekuńczą zbliżoną do warunków domowych i dydaktyczno - wychowawczą. 
- warunki do wspierania rozwoju osobowości dziecka poprzez zorganizowanie zajęć edukacyjnych i artystycznych z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka.
- zajęcia prowadzone w formie zabawowej tak, by wspierać rozwój psychomotoryczny dziecka. 
- prowadzenie zajęć przez wykwalifikowaną kadrę. 
- organizowanie okresowych spotkań z rodzicami, informowanie rodziców o postępach dziecka.
- bezpieczeństwo w czasie organizowanych zajęć.
§ 7
PRAWA I OBOWIĄZKI
1. Rodzice/Opiekunowie mają w szczególności prawo do:
- rzetelnej informacji o dziecku i jego rozwoju oraz zachowaniu w grupie, uzgadniania z nauczycielami kierunku i zakresu zadań indywidualnych realizowanych w żłobku i w domu,
- pomocy ze strony personelu w rozwiązywaniu problemów wychowawczych,
- uzyskiwaniu informacji podnoszących ich wiedzę psychologiczno – pedagogiczną,
- pomocy w kontaktach ze specjalistami: psychologiem, logopedą, fizjoterapeutą i innych w zależności od potrzeb,
- konsultacji indywidualnych prowadzonych z inicjatywy nauczycieli lub rodziców po wcześniejszym ustaleniu dogodnego terminu dla obu stron.
- uczestniczenia w zebraniach ogólnych i spotkaniach indywidualnych,
- utworzenia Rady Rodziców, która ma możliwość zgłaszania uwag i propozycji dotyczących organizacji pracy żłobka, utworzenia własnego funduszu (zasady funkcjonowania w ustawie opieki nad dziećmi do lat 3)
- poznania zadań dydaktyczno-wychowawczych,
2. Rodzice mają obowiązek:
- udzielania pełnej informacji o sytuacji zdrowotnej dziecka, mającej wpływ na jego bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie w grupie,
- przyprowadzać dziecko zdrowe; dziecko chore nie będzie przyjmowane do placówki (temperatura powyżej 37,5°C, kaszel, ropny katar).
- kontrolować rzeczy przyniesione przez dzieci do żłobka tj. zabawki bez małych elementów, nie zagrażające pozostałym dzieciom,
- w przypadku, gdy dziecko zachoruje na terenie placówki, Rodzic zostanie natychmiast poinformowany przez personel i Rodzic ma obowiązek odebrać dziecko w ciągu 2 godzin. Jeśli nie odbierze dziecka w wyznaczonym terminie a stan zdrowia dziecka będzie wymagał pomocy lekarskiej opiekun wezwie pomoc lekarską. Personel nie podaje dzieciom lekarstw.
- regularnego kontaktowania się z wychowawcą w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych,
- zapewnienia bezpieczeństwa dziecka w drodze do i z placówki do domu,
- punktualnego przyprowadzania i odbierania dziecka. Dzieci są przyprowadzane do godz. 8:30 (ewentualne zmiany ustalone z personelem żłobka).
- terminowego uiszczania opłat.
3. Pracownicy Klubu Malucha „SMOCZEK” respektują prawa dziecka do:
- bycia akceptowanym takim, jakim jest;
- doświadczania od innych ciepła i życzliwości;
- spokoju i samotności, gdy tego potrzebuje;
- snu lub wypoczynku, jeśli jest zmęczone
- rozwijania się we właściwy dla siebie sposób i we właściwym dla siebie tempie;
- pomocy i ochrony w sytuacjach związanych z przykrymi i dotkliwymi zdarzeniami;
- samodzielnego kształtowania kontaktów społecznych i otrzymywania w tym pomocy, gdy jest potrzebna;
- zabawy i wyboru towarzyszy zabaw;
- różnorodności doświadczeń;
- zdrowego żywienia.
4. Zachowując prawa wymienione w punkcie 3, zachęcamy dzieci do:
- aktywności, twórczości, eksperymentowania;
- samodzielności w podejmowaniu zadań i dokonywaniu wyborów;
- zaradności wobec sytuacji problemowych;
- działania zespołowego z rówieśnikami, młodszymi i starszymi kolegami;
- poznawania swoich możliwości i ograniczeń, akceptacji siebie i innych;
- tolerancji, otwartości wobec innych;
- przestrzegania zasad bezpieczeństwa własnego i innych dzieci.
§ 8
WYPOWIEDZENIE UMOWY
1. Prywatny żłobek Klub Malucha „SMOCZEK” zastrzega sobie prawo wypowiedzenia umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia w przypadku braku opłaty za kolejny miesiąc za świadczone usługi, po uprzednim bezskutecznym wezwaniu do zapłaty.
2. Żłobek jest czynny od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem ustawowych dni świątecznych, Wigilii, Sylwestra oraz dwutygodniowej przerwy remontowo - konserwacyjnej w okresie wakacyjnym podanej do wiadomości rodziców z wyprzedzeniem. Dyrektor w okresie roku szkolnego może wyznaczyć dodatkowe 4 dni wolne podane do informacji we wrześniu każdego roku szkolnego. Dodatkowe dni wolne nie są odliczane od czesnego.
-gdy rodzice nie wyrażą zgody na zmianę opłaty czesnego, która może być wprowadzona jednorazowo w każdym roku szkolnym.
3. Rozwiązanie umowy przez Klubu Malucha „SMOCZEK” dokonuje się z zachowaniem następującej procedury:
- pisemne poinformowanie Rodziców/Opiekunów lub spotkanie z Rodzicami/Opiekunami;
- w wypadku braku porozumienia doręczenie wypowiedzenia w formie pisemnej.
4. Rodzice mają prawo do rozwiązania umowy edukacyjnej z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego bez podania przyczyn. W przypadku rezygnacji ze żłobka rodzice zobowiązani są zawiadomić o tym w formie pisemnej. W okresie wypowiedzenia rodziców obowiązuje pełna odpłatność. Istnieje możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia, jeśli właściciel żłobka wyrazi zgodę.
§ 9
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Statutem mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu Pracy i Kodeksu Cywilnego.
2. Prawo nadawania Statutu, wprowadzania do niego zmian lub uzupełnień, należy do prowadzącego placówkę.